نشست مشترک هیئت مدیره انجمن و مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت با هیئت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی برگزار شد.

نشست مشترک انجمن کتابدرای پزشکی با انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی

نشست مشترک هیئت مدیره انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ایران، مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات عملی وزارت بهداشت و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران، یکشنبه 25 دیماه 1401 از ساعت 8:30 الی 10 به صورت غیرحضوری برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر فاطمه شیخ شعاعی، سرپرست مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، به بیان ساختار، اهداف و وظایف مرکز پرداختند و نقش انجمن ها را در پیشبرد اهداف کمی و کیفی مرکز و ارتقای کتابخانه های علوم پزشکی ایران موثر دانستند.

دکتر حسین بیدختی، رئیس هیئت مدیره انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، ضمن معرفی انجمن و برنامه های آن، همکاری انجمن ها و نهادهای مرتبط را برای ارائه خدمات باکیفیت و مبتنی بر شواهد علمی ضروری دانست. انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ایران در کنار مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت، گروه های آموزشی دانشگاه ها و هیئت ممتحنه و ارزشیابی رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی می تواند هم افزایی در خلق ارزش برای رشته و حرفه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ایجاد کند. ایشان بر ارتباطات عملی بین انجمن ها و استفاده از ظرفیت های علمی در توسعه عملکرد مبتنی بر شواهد، مشاوره و راهنمایی مدیران و سیاستگذاران حوزه های  علمی و حرفه ای تاکید کردند. بهره گیری از ظرفیت نهاد و انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی و دانش آموختگان کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی شاغل در کتابخانه های عمومی برای دسترسی مناسب مردم به اطلاعات سلامت و ارتقای سواد سلامت از دیگر مواردی بود که پیشنهاد شد.

دکتر منصور کوهی رستمی، رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران ضمن ابراز خرسندی از احیای انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، تاریخ تاسیس انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی را در سال 1397 اعلام کردند. از مهمترین اهداف و وظایف انجمن، ارتقای گسترش، پیشبرد و ارتقای دانش تخصصی کتابخانه های عمومی است. برگزاری یک همایش بین المللی و کارگاه های متنوع در دو سال گذشته منجر به کارکردهای متنوع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در عرصه کتابخانه های عمومی کشور شده است. ایشان کارگروه آموزش، یادگیری مادام العمر و اطلاعات سلامت را یکی از شش کارگروه فعال انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی معرفی کردند که می تواند نقش ارتباطی بین دو انجمن، نهاد و مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت با هدف توسعه سواد سلامت جامعه داشته باشد. برگزاری وبینارها و کارگاه های آموزشی مشترک، توسعه نقش کتابخانه ها در بحران ها با بهره گیری از شبکه کتابخانه های عمومی کشور و برگزاری همایش در موضوع نقش کتابخانه های عمومی در توسعه سواد سلامت در قالب همکاری مشترک مرکز، نهاد و انجمن ها پیشنهاد شد.

دکتر داود حاصلی، عضو هیئت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی، یافته های مقاله ای با موضوع ارائه خدمات اطلاعات سلامت در کتابخانه های عمومی به اشتراک گذاشتند.

دکتر سیروس پناهی، عضو هیئت مدیره انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی پیشنهاد کردند کار گروهی مشترک برای ارتباطات علمی بین دو انجمن متشکل از اعضای فعال هر دو انجمن که به این موضوع علاقه مند باشند تشکیل شود تا زمینه های همکاری های دو انجمن و نهادهای حمایت کننده را بررسی و برنامه ریزی کنند.

در این جلسه سه جانبه که با برنامه ریزی و هماهنگی مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت برگزار شد، خانم دکتر شیخ شعاعی، آقای دکتر محمدی، خانم دکتر فضلی، خانم ارجمندی (مرکز توسعه وزارت بهداشت) و آقای دکتر کوهی رستمی، خانم دکتر سیفی، آقای دکتر منوچهری، آقای دکتر حاصلی، خانم دکتر محمدبیگی، آقای خادمی زارع (انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی) و آقای دکتر بیدختی، آقای دکتر قاسمی، آقای دکتر پناهی و خانم دکتر نعمتی انارکی (انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی) حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید